BEBEK BAKIMI

                                     2-3 Ay

 

                         "Bir şeyi elde etmek için çok emek verdiyseniz;

                         Tadını çıkarmak için de zaman ayırmalısınız!!!"

 

            Artık bebeğinizle daha iyi iletişim kurabiliyorsunuz.Sizi anlıyor, kendine göre cevaplar verebiliyor.İsteklerini kendine özgü yöntemlerle belirtiyor. Yavaş yavaş görmeye, duymaya ve gülmeye başladı. En büyük eğlencesi sizin yüzünüz. Yüzünüzü ona yakın tutun ve yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin.  Dokunma duygusunu geliştirmek için ona dokunun. Sevin okşayın. Temiz ve yutamayacağı eşyaları eline verin  bunları  ağzına  götürmekten büyük mutluluk duyduğunu göreceksiniz. Başını kaldırıp,etrafındaki insanları ve eşyaları da araştırmaya başladı. Sık-sık gülüyor, size agucuklar yapıyor. Emzirme saatleriniz onunla paylaştığınız en güzel ve en mutlu saatler. Mutluluğunuzu ona anlatın; sizi çok iyi anlayacaktır. İşitme duygusunun gelişmesi için öncelikle onunla konuşun. Bebek gibi değil doğru düzgün konuşun. Bazı sözleri sık sık tekrarlayın (Canım, Tatlım, Bebeğim, Güzelim, Seni Çok Seviyorum gibi.) Yaptığınız her şeyi ona anlatın (Şimdi seni emzireceğim. Altını temizleyeceğim. Sokağa çıkacağız.) Bunu bir davranış biçimi haline getirin ve sürdürün. Ev işleri yaparken yada sokağa çıkarken kanguru  kullanabilirsiniz.

 

             Bu dönemde de yalnızca anne sütü vermeye devam edin.Doktorunuzun  daha önce önerdiği  Multi vitamin  içeren peraparata devam ediniz.

 

Dikkat bu dönem aşılara başlama dönemidir.

 

        AŞILAR:    Çocuğunuzun sağlıklı büyümesi için aşılatmayı ihmal etmeyiniz ve onu zamanında aşılatınız.Aşı randevunuzu geçirmeyiniz.

      VEREM AŞISI  ( BCG) : 2-3. aylar arasında sol kolda omuza yakın bölgeye yapılır. BCG aşısı yapıldıktan 15-20 gün sonra aşı yapılan yerde bir kızarıklık, sulanma, kabuklanma bazen de kanama olur. Bu 1-2 ay kadar sürer ve aşının normal reaksiyonudur. Bazen de aşıdan 1-2 ay kadar sonra sol koltuk altında ya da omuzda boyuna yakın bölgede fındık büyüklüğünden ceviz büyüklüğüne kadar bir kitle görülür. Bu aşının yaptığı lenf bezi büyümesidir. Tedavi gerektirmez, kendiliğinden geriler.

       KARMA AŞI (Difteri, Tetanoz, Aselüler  Boğmaca ), ÇOCUK FELCİ (İnaktive Polio), MENENJİT (Hemofilus infuenza tip B ) aşılarına   çocuğunuz 2 aylık olunca başlanacaktır.  Bu aşıların beşi bir arada aynı enjektörde olan şeklini doktorunuz  bacaktan uyluğun üst ön dış kısmına yapacaktır. Bu aşılar 4.ayda ve 6.ayda yinelenecektir. Yine bu aşıların rapel denilen tekrarı 18.ayda yapılacaktır. 4-6 yaşında karma ve çocok felci, 11-12  yaş arasında Tetanoz, erişkin tipi Difteri  ve aselüler Boğmaca  tekrarlanacaktır.

 

      KIZAMIK-KIZAMIKÇIK- KABAKULAK AŞISI(MMR):

Bu aşıların  üçü bir arada bebeğinize 12-15 aylık olunca üst kol dış kısmına ve omuza yakın bölgeye çilt altına yada kas içine doktorunuz tarafından  yapılacaktır.Bunların Rapel denilen tekrarları 4-6 yaş dolaylarında ve 11-12 yaş dolaylarında 2 kez yapılacaktır.

            

Karma  aşıdan sonra 24 saat süre ile çocuğunuzda hafif bir ateş, huzursuzluk, kırıklık, aşı yerinde kızarıklık ve şişlik olabilir.  Bunlar aşının normal reaksiyonudur, önemli değildir.  Doktorunuzun verdiği paracetamol cinsi bir ağrı kesici, ateş düşürücü kullanabilirsiniz. 24 saati aşan ateş, kırıklık, huzursuzluk aşıya bağlı değildir. Doktorunuza danışınız. Aşıdan sonra çocuğunuzu besleyebilirsiniz.

           

SARILIK AŞISI (Hepatit B): Hepatit B aşısına Doğumdan itibaren her an başlanabilir.İlk aşıdan 1 ay ve 6 ay sonra 2 kez daha tekrarlanacak 11-14 Yaş arasında gerekirse rapel denilen bir tekrarı daha olacaktır.

        

SARIKIK AŞISI (Hepatit A): Hepatit A aşısına 1 yaşından sonra her an başlanabilir. 6 ay ara ile 2 kez yapılması yeterlidir.

 

 SU ÇİÇEĞİ AŞISI  (Varicella ) : Suçiçeği aşısının  1 yaşından sonra  herhangi bir zamanda 1 kez yapılması yeterlidir. Mutlaka cilt altına yapılmalıdır.

 

 

PNÖMOKOK AŞISI (Zatüre): Halk arasında zature aşısı olarak bilinen pnömokok aşısına, 2. ayda başlanır 4 ve 6. aylarda yinelenir 12-15. aylar arasında rapel denilen tekrarı yapılır. Doktorunuza danışınız.

 

GRİP AŞISI: Her yıl Eylül - Aralık ayları arasında yapılır. Çocuğunuzun durumuna göre doktorunuz karar verecektir.

 

             ATEŞ: Yüksek ateş hemen tüm annelerin korkulu rüyasıdır.Çocuğunuzun normal ateşi 37,3-37,8 C arasındadır.Karma aşılarda hafif bir ateş yükselmesi olabilir.Genelde çocuklarda ateş mikrobik hastalıklarda yükselir ve hastalığın ilk habercisidir.Bazen oda aşırı sıcak ve çocuk çok fazla giydirilmişse herhangi bir hastalık olmadan da ateş yükselebilir.  Çevre koşullarını düzeltmekle ateş düşer.

         

  Sevgili Anneler ve Babalar   ATEŞTEN KORKMAYINIZ.

 

       Çünkü ateş, vücudun en önemli savunma mekanizmasıdır.Vücuda mikrop girdiğinde, vücut bu mikrobu yakmak için ısısını yükseltmektedir.Bu işlem, mikrobun ve bünyenin durumuna göre 38-41  derece arasında seyretmektedir.Aile içerisinde havale geçiren birisi yoksa 41 dereceye kadar yükselen ateş çocuğunuzda havaleye yada olumsuz bir etkiye neden olmaz.Ve de çocuğunuzun mikroplarla iyi savaştığının göstergesidir.Ateşi'ne hemen müdahale ederek onun bu savaşına engel olmayınız.

 

       Evde mutlaka vücut ısısını ölçen bir termometre bulundurunuz. Bunlar cıvalı ya da pille çalışan ve ısıyı yazarak gösteren dijital termometreler olabilir. Kulaktan ısı ölçüm 3 yaşın altındaki çocuklarda önerilmez çünkü kulak kanalı dardır, kulak kiri olabilir, kulak termometresi kulak zarını  tam olarak göremediğinden yanlış sonuçlar verebilir.  Çocuklarda en iyi ısı ölçümü makattan alınan ölçümdür.Termometreyi 2 cm içeriye girecek şekilde makata yerleştirin,1-2 dakika bekledikten sonra çıkarıp okuyun.

 

      Ateş 38 C ve altında ise normaldir.38-38,5 derece arasında ise herhangi bir ilaç kullanmayın, yalızca üzerindeki fazla giysileri çıkarın. İnce hafif ve vücudu sıkmayan giysiler giydirin. Odanın sıcaklığını 20-22 c olacak şekilde ayarlayın. Bol su ve sıvı gıdalar almasını sağlayın. Yemek ve istirahat için zorlamayın. Ancak fiziksel aktiviteyi azaltacak önlemleri de ihmal etmeyin. 

 

 Ateş 38,5  derecenin üzerinde ise doktorunuzun önerdiği parecetemol cinsi ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçtan, doktorunuzun önerdiği dozda verin.1-2 saat bekleyin.İlaç etkisini göstermeye genellikle yarım saatte başlar.Ateşin tam olarak kontrol altına alınabilmesi için 2 saatin geçmesi gerekir. Ateş düşürücü ilaç verdikten 1-2 saat sonra ateş düşmeye başlamamışsa geniş bir kapta 36-37 derece dolaylarında bir su hazırlayın.Çocuğunuzu tamamen soyun.Bir kaç bez alıp, bu suya batırıp, çocuğunuz tüm vücudunu bu bezlerle 20-30 dakika ovalayın. Ilık su ile silme işlemine bebeğiniz şiddetli tepki gösteriyorsa;ılık su ile doldurulmuş bir küvette 20 30 daika süre ile tutabilirsiniz yada 20-30 dakika süre ile duş aldırabilirsiniz.

Hala ateşi düşmedi ise vücut üzerinde hafif bir akım olacak şekilde 15-20 dakika yelpazeleme uygulayın.

 

       Ateşi düşürmek için alkol, sirke ve kolonya kullanmayın,soğuk su ile çocuğunuza duş aldırmayın.Alnına ve vücuduna ıslak bez koyup beklemeyin. Çünkü bu işlemler derideki damarları daraltarak  ateşin düşmesini engellemekte ve vücudun iç ısısını yükselterek havale geçirme riskini arttırmaktadır.

 

                                                                            Başarı Dileklerimle

 

                                                                            Dr. YILMAZ BAY

                                                                 Çocuk sağlığı ve hastalıları uzmanı

   

                                                                              Ana Sayfaya Dön